Dlaczego Dj’s grają z vinyli?

W ostatnich czasach stał się nieodzownym elementem każdego Dj’a. W środowisku muzycznym krąży nawet powiedzenie, że prawdziwy didżej, to taki didżej, który gra muzykę z płyt winylowych.

Winyl:

nośnik audio stosowany najczęściej do zapisywania muzyki. Plastikowa płyta z polichlorku winylu posiadająca po obu stronach zagłębienia w postaci dośrodkowej spirali, odtwarzana za pomocą ruchomej kotwicy zakończonej igłą. Do produkcji płyt analogowych używa się tworzywa sztucznego- winyla. Płyty mają średnicę od 17,5 cm (7’’) do 30 cm (12’’). Wytwarzane są w specjalnych tłoczniach.

Nasuwa się pytanie- co przemawia za płytą vinylową? Dlaczego tak wielu Dj’s nie wyobraża sobie bez niej grania?
Jedną z zalet płyty analogowej jest możliwość szybkiego przeszukania zawartości płyty. Wystarczy tylko, że didżej schwyta ręką ramie gramofonu, a następnie położy je w dowolnym miejscu na płycie, by posłuchać co dzieje się np. w połowie utworu. Winyle mają specyficzny charakter przenoszenia niskich tonów, które brzmią pełniej i posiadają większą dynamikę niż na płytach kompaktowych. Płytę winylową można popchać, zatrzymać, poruszyć w określony sposób, natomiast w przypadku CD „pole manewrów” jest ograniczone. Ponadto na czarnym krążku dokładnie widać w którym miejscu utwór posiada różnego rodzaju przejścia. Wiadomo wówczas, że w jednych miejscach muzyka pozbawiona jest mocnego uderzenia, uspokaja się, a w innych powraca masą dźwięków.
Większość Dj’s nie wyobraża sobie grania z innych nośników, ponieważ za ich pomocą nie mogą wykonać duża ilość scratchów, czyli „szorowania” igłą po płycie. Takie możliwości, w pełni, daje tylko winyl. Często jest to podstawą dobrego występu. Organizowane są nawet różnego rodzaju zawody, konkursy, w których to startują najbardziej wyćwiczeni Dj’s.

Przeprowadziłam sondaż wśród Dj’s. Zapytałam ich o to, co preferują podczas grania i dlaczego. Oto ich wypowiedzi:
Dj Bert (Piekarnia): Granie z kompaktów to doskonała sprawa – wbrew temu, co twierdzą ograniczeni winylowi puryści. Oczywiście pod warunkiem, że nie używa się ich wyłącznie do odtwarzania nagrań ściągniętych z sieci. Generalnie nie mam nic przeciwko korzystaniu z tego rodzaju urządzeń, ale za nic nie zrezygnowałbym z kontaktu z czarną płytą.
Oscarsix (Pe! music): To oczywiste, ze preferujemy vinyl. W swojej pracy w około 80% używamy vinylowych płyt, nie jesteśmy całkowitymi przeciwnikami używania cd z prostej przyczyny, iż otrzymujemy promo prosto od producentów z utworami, które po prostu jeszcze nie ukazały się na vinylu to dość powszechne w naszej scenie. Jestem natomiast przeciwnikiem grania nielegalnych MP3 ściągniętych z internetu.
Sunchase: Zdecydowanie wole grać z winyli, ale częściej korzystam z cd, mixując utwory, które nie zostały jeszcze wydane na winylach.
Paolo Mojo: Aktualnie częściej grywam z cd, ponieważ kupuję winyle i przegrywam je na nośnik cd. Kiedy podróżujesz dookoła świata łatwiej jest przewozić płyty cd. Uważam, że ostatnio płyty cd dają dj-om większe możliwości i ma to większy sens.

Bez wątpienia można stwierdzić, że winyle jeszcze długo będą górą nad innym sprzętem didżejskim.